AMERİKAN SALATASI

Hazır karnım da aç iken bu makaleyi kaleme almalıyım diye düşünmekteyim. Evet Amerikan salatası bu kez masaya yatıracağım konu bu. Eğer biraz araştırma yaparsanız dünyada hiçbir yerde Amerikan salatası olmadığını tespit edebilirsiniz. O kadar hiçbir yerde yoktur ki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bile bu kapsamdadır. Zaten Amerikalıların yemek kültürüne biraz göz atarsak bırakın salatayı, neredeyse birbirine karıştırılmış birden çok gıda maddesi bile bulmakta zorluk çekeriz. Olsa olsa en fazla mikro dalgada ısıtılabilecek hazır yemekler ya da belki fast food tarzı lezzetsiz, özensiz hızlı tüketilen bir şeyler. Diyeceksiniz ki nasıl oluyor da Amerikan salatası yok diyorsun, hemen her yerde olan bir şeyi nasıl yok sayıyorsun. Yok aslında durum tam olarak bu değil. Yani eğer siz Türkiyede yaşıyorsanız bol miktarda Amerikan salatası görüyor, izliyor, satın alıyor ve hatta tüketiyor bile olabilirsiniz.

Ara sıra alış veriş yaptığım bir butik tarz marketten geçenlerde yine alışveriş yapıyorum. Meze dolabına baktığımda canım o mayonezli, bezelyeli, havuçlu, sosisli vs salatadan çekti. Tezgahdara dedim ki bana biraz Rus salatası verir misin onun yanıtı ilginçti Amerikan mı vereyim abi ben tekrar Rus dedim ve o tekrar Amerikan. Olay kontrolden çıktı ve adeta tenis maçı gibi gelişti. Bir ben bir tezgahdar atış yapıyoruz adeta. Rus, Amerikan, Rus, Amerikan
Şimdilerde ne zaman o markete gitsem karşılıklı gülüşüyoruz o arkadaşla. Neye gülüyoruz bilmiyorum, o konuşmaya mı yoksa yurdum insanına mı? Diyebilirsiniz ki yurdum insanı da nerden çıktı. Bu meselenin kökeni belki ellili ya da almış ya da yetmişli yıllara kadar inmektedir aslında. Salata gerçekte Rus salatasıdır ve Rusya o dönem demir perde ülkelerinin lokomotifidir. Dahası komünisttir de. Tabi ki benim yurdum insanı komünizmden korunmalıdır. Rus salatası yemek bu anlamda çok tehlikelidir, belli mi olur belki bu salatayı yersek komünist olabiliriz ?. Bu tehlikeden uzak durmak isteriz ama salata da güzeldir yani. Güzeldir ve çok ta yenilesidir. Yiyince başımıza bir dert gelmemesi için adını değiştiririz olur biter. Ne diyeceğiz peki adına? Kolayı var canım elimizin altında (ya da sırtımızda) Amerika dururken başkasına ne gerek var. Amerikan salatası deriz olur biter. Hem korunmuş oluruz hem de bir güzel afiyetle yeriz bu salatayı.

Günümüzde sebebini bile bilmeksizin benim ülkemde insanlar bu salataya Amerikan salatası demektedirler. Ünlü bir beş maymun deneyi vardır. Tıpkı bu deneyde olduğu gibi sebebini bile bilmeksizin. Bu deneyde beş maymun, kafes, merdiven (maymunlar tırmanabilsin diye), bir kangal muz ve su püskürtme düzeneği vardır. Muz kafesin tepesine asılır, merdiven orta yere konur ve doğal olarak kafesteki beş maymun merdivene tırmanarak muzlara uzanırlar. Her seferinde de su püskürtülerek muzlara uzanmaları engellenmektedir. Belli bir tekrardan sonra maymunlar muza uzanmaktan vaz geçeceklerdir. Artık muzu yiyemeyeceklerini anlamış ve çaresizliklerini öğrenmişlerdir. Deneyin devamında bu beş maymun sırası ile yeni maymunlar ile değiştirilir. İlk değişen maymun doğal olarak hemen muza uzanacaktır. Diğer maymunlar ıslanmak istemediklerinden bu maymuna saldırıp döverler. Derken diğer maymunlarda değiştirilirler ve kafeste ıslanma deneyimi yaşamış hiçbir maymun kalmaz. Ama maymunlar her seferinde muza uzanan arkadaşlarını deli gibi dövmektedirler. İşin komik tarafı, maymunlardan hiç biri diğer maymunları neden dövdüğünün farkında bile değildirler.

Benim yurdumda Rus salatasına Amerikan salatası denmektedir. İşin komik tarafı bunu neden yaptıklarının farkında bile değildirler. Maymunlar neden arkadaşlarını dövmektedirler? Türkler neden Amerikan salatası yerler? Böyle gelmiş böyle gitmektedir. Sebebinin ne önemi vardır ki?

Peki Amerikanın hiç salatası yok mudur? Vardııır. Global barış, kimyasal ve biyolojik silah, Bin Ladin, belki Saddam, belki Afganistan ve diğerleri. Bizim buradaki rolümüze gelince. Salata sossuz olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Markalaşmak

Son yıllarda önemi gittikçe artan, belki de zaten önemli olan yenilerde kavranmaya başlamış bir kavr…

Devamı

Üniversite Sıraları

Bizler Üniversite sıralarında iken henüz öğrencilere, gençlere yönelik seminer, kariyer günleri gibi…

Devamı

Takım Dedikleri Ne Ola ki?

Tutturmuşuz bir takım gidiyoruz, kimimiz futbol hastası FB, GS, BJK ve diğerleri, kimimiz takım çalı…

Devamı
Eğitimlerim ile ilgili bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.