DEĞİŞEN DÜNYA VE RENKLER

DEĞİŞEN DÜNYA VE RENKLER

Çokça bilinen bir olgudur renklerin dili. Ne demektir bu? Renkler anlatıyor demektir. İlla bir şey dile getirmek gerekmez konuşmadan ve yazmadan da bir şeyler ifade edilebilmektedir renkler sayesinde. Tıpkı beden dilinde de olduğu gibi. İletişimde en temel ve en etkili ifade biçimidir ya hani beden dili. Bazen susmaktır hani en hakiki konuşmak, tıpkı onun gibi. Bazen bir renkten mamul bir meta görmek, ama bilinçli ama bilinç altı bize bir mesajdır. Dayanağını psikolojiden ve birazda sosyolojiden alan bu durumu başta reklamcılar olmak üzere birçok meslek grubu kullanmaktadır senelerdir. Pazarlamacılar, halkla ilişkiler uzmanları, hastaneler, ilaççılar, gıdacılar
Pekiyi ne derler bize bu renkler;

Örneğin Mavi; mavi, bilgeliği, güveni ve sadakati anlatır. Sinir sistemini rahatlatır ve üretkenliği artırır. Ancak iştahı da kapattığı bilinmektedir.Bu nedenlerden öğrenci ortamlarında ve sağlık kuruluşlarında tercih edilmektedir.İş görüşmelerinde kararlılığı ve bağlılığı temsil ettiği için olumlu bir etki yaratır. Rahmetli Ecevitin yıllarca en güvenilir lider olarak algılanmasının beklide ünlü Ecevit mavisi ile yakın ilişkisi vardır.

Ya da kırmızı; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan Yoğun bir renktir ve çok dikkat çeker. Asla hata kabul etmez, kusursuz olmayı gerektirir. Çalınan arabaların önemli bir kısmı kırmızı renktedir.Hakimiyet kurar, kontrolü ele alır. İştah açtığı için yemekli yerler çokça tercih eder. İş görüşmelerinde iddialı olmak için en önemli kozlardan biridir, tabi ki risklidir de aynı zamanda.

Veya sarı; Mizahı, aydınlığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karsı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi çekicidir. Sarı güneş ışığı gibidir. Kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini de istemezsiniz.Sıcak ve samimi ortam yaratmak için idealdir.İş görüşmelerinde rahat bir ortam yaratma konusunda inanılmazdır.

Yeşil; Tonları ile çok farklı mesajlar verme konusunda ustadır. Adeta tek bir renkle bir çok renk gibidir. Koyu Yeşil; soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder. Zümrüt Yeşili; Olumsuzluk.Zeytin Yeşili; Barış.Sarımsı Yeşil; Tüketicilerin en son tercih ettiği renktir. Yeşil, ayni zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler. Dünyada bir semaye türünü anlatan yegane renktir aynı zamanda Yeşil sermaye.Galiba iş görüşmelerinin en riskli rengidir yeşil, hele tonlarının anlamlarına da bakınca.

Portakal rengine ne demeli; sıcaklık, güç, cömertlik.Bu rengin iştah açtığı da bilinir. Bu sebeple birçok restaurant ve kafe dekorasyonlarında bu rengi kullanır. Belki de portakallar tabir edilen Hollandanın çok gol atmasının bu renkle ilgisi vardır kim bilir. Hani rakiplerinin iştahı açıldığı için.Bir hatırlatma bu rengin Hollanda bayrağı ile de uzaktan ya da yakından bir ilgisi yoktur.Kırmızı, mavi ve beyazdır onların renkleri ama onlar portakaldırlar her daim.

Beyaza gelince; saflık temizlik dürüstlük. Gelinler boşuna mı beyaz giyerler. Sağlıkçılar hem imaj hem de hijyen açısından beyazı tercih ederler. Beyaz ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar.İş görüşmelerinin vazgeçilmezidir.Hele siyah, lacivert gibi bir renkle birlikte kullanılır ve kontrast yaratılabilirse.

Ve gelelim siyaha; Bu renk oldukça tartışmalı bir etkiye ve imaja sahiptir.Bazen ona kara da denmesi belki de bize çok şey anlatmaktadır.Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülüktür siyah.Öte yandan ise aynı siyah, sadakat, sebat, dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirliktir.Pek çok alanda ve kültürde siyah iş kıyafeti rengidir.Resmiyeti ve otoriteyi de temsil eder ve iş görüşmeleri için idealdir.Ancak onu tamamlayan aksesuarlar ve diğer renkler ise imajın tamamlayıcısı rolünü üstlenirler. Anlam bütünlüğü ise detaylarla birlikte oluşacaktır.

Değişen dünya dedik, nedir bu? Renkler bunun neresindedir? Önceleri iki süper güçten biri olan sonrasında tek süper güç haline gelmiş olan ABD. Tüm dünyayı yöneten, gidişata yön veren ABD. Baktığımız da, Amerika dada önemli bir değişim rüzgarı esmektedir. Yönetim denince ilk akla gelen bu oluşum, bir anda rengini beyazdan almış ve siyaha dönmüştür. Kastettiğimiz Amerikanın yeni başkanının ten renginden başka bir şey değildir.Önceleri bir siyahın Amerikan başkanı olması başta biz Türkler olmak üzere birçok kesimi heyecanlandırmıştır. Nereden kaynaklanır bu heyecan; siyahlığın kölelikle birlikte algılandığı geçmiş deneyimlerden elbet.Her zaman mazlumun yanında olması ile ünlü ülkemi bu değişim elbette ki heyecanlandırmıştır.

Sanırım bu değişim görseli öze çok fazla yansımadı ne yazık ki. Siyah sandığımız yeni başkan, aylar geçtikçe çok ta siyah olmadığını göstermekte hızla.Sadece Bush tan kurtulmak için bile tutunulabilecek siyah halefinin, zamanla pek de siyah olmadığı anlaşılmaktadır.

Siyah değildir de nedir peki? Michael Jackson un yaşam yolculuğuna baktığımızda, siyah başlayan maceranın neredeyse beyaz noktalanacağını hepimiz biliyoruz.Ömrü vefa etmediği için sanırım bu yolculuk, füme tonlarında son buldu. Yeni başkan bir gün medyayı karşısına alıp, elini siyah elbisesinin içindeki beyaz gömleğinin içine sokup, ani bir hareketle siyah maskesini çıkarsa hiç şaşırmam.İçinden beyaz çıkacağı kesindir bence.Bu beyaz, selefimi olur yoksa selefinin babası mı olur işte onu bilemem.Renkler değişmektedir ama dünya değişiyor mu? 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşı...

İstanbul, mega kent, Avrupadaki birçok ülkeden çok nüfusu olan bu dev yerleşim bölgesi. Dünyanın en …

Devamı

Çift kaşarlı tost...

Bu coğrafya ve insanı inanılmaz, hoş, zeki becerikli ve çözümseldir. Bu yılki Üniversite seminerleri…

Devamı

Adam Düzeldiğinde...

Bundan böyle bu köşede ve bu satırlarda periyodik olarak birlikte olacağız. Ağırlıklı olarak yönetim…

Devamı
Eğitimlerim ile ilgili bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.