EĞİTEAM...

Bu topraklarda eğitim hep önemli olmuştur. Ben okuyamadım sen oku diyen ebeveyn tüm fedakarlığı yaparak çocuğunun eğitimini sürdürebilmesi ve tamamlaması için gereğinde yediği içtiğinden bile kısarak bu davaya gönül vermektedir. Milli gelirin belki de daha da önemlisi gayri safi milli hasılanın bu seviyede olduğu hiçbir ülkede bu kadar özel okul olmasa gerek. Hatta belki de gelişmekte olan hiçbir ülke de ise bu kadar yüksek seviyelerde okul ücreti de yoktur. Aile bütçelerinde okul, dershane ve eğitime ayrılan payda belki de dünya lideriyiz.

Bu denli fedakarlık üstlendiğimiz eğitim konusunun toplumsal algı karşılığı ise ne yazık ki sıkıcı, işe yaramaz ve vakit kaybı yaratan bir süreç olduğudur. Bunun belki de en temel sebebi ise eğitim sistemi dediğimiz yapıdan kaynaklanmaktadır. Sistem demek için uzun bir süre yapıya sadık kalarak uygulanması gerekmesine ve buna inat hemen her yıl değiştirilmesinden ötürü olsa gerek gittikçe düşen bir başarı performansı da oluşmaktadır.

Senelerdir eğitmenlik yapan ben deniz hiçbir okulda ve hiçbir bölümde verdiğim ödevleri grup ödevi olarak kurgulamamaktayım. Çünkü bu tarz bir durumda kaç grubunuz varsa sadece o kadar adet öğrenciyi çalıştırabilirsiniz. Söz gelimi gruplar dörder kişilikse her gruptan üç kişinin de yatmasına yönelik bir alt yapı oluşturursunuz. Hele bu sözgelimi sonunda sunum da yapılacak bir eğitim ise bu öğrenciler beşlik simit gibi dizilip sanki hazırlıkta bir payları varmış gibi de durmazlar mı ? Bu öğrencilere sunumun konusunu bile sorsan bazen yanıt bile almak güçtür.

Neden mi böyledir; ne yazık ki bizler grup çalışmasına çok yatkın değilizdir. Üstelik eğitim sistemimiz de zaten bireyselcidir. Ve dahası tek tip eğitimi benimsemişizdir. Hepimiz benzer okullarda benzer dersleri alarak büyürüz. Hatta yetenek derslerini bile hepimize ortak olarak verirler ve altyapımıza uygun yetişmemizle hiçte ilgilenmezler.

Bir keresinde dersin finalinde soru olarak o dersin adını sormuştum. Biraz da uzun bir adı olan bu dersin adını 30 puanlık bir fırsata rağmen hemen hiç kimse bilememişti ?

Bazı sınıflarda güncel terminoloji ile kankalar da yer almaktadırlar. Kankaların oluşturduğu sınıfın bireyleri bir gün bir bakarlar ki kankalık falan kalmamış ve rakip oluvermişler.

Ne yazık ki bizler rekabetle düşmanlığı karıştırırız. Rakip olduğumuzla dost ta olabileceğimizi ıskalar ve eğiTEAM sistemimizden de aldığımız cesaret ve birikim sayesinde hemen hiçbir alanda ve hiçbir kurumda sağlıklı bir biçimde gerçekleştiremediğimiz takım çalışmasını daha işin başında yani eğiTEAM alırken bile becerememekteyiz.

Bu aşamada beceremediğimiz birlikte ve hatta birlik olmayı da önümüzdeki maçlara bırakırız. Önümüzdeki maçlarda ise hemen her spor dalında tatlı rekabet yerine sert mücadeleyi tercih ederiz. Özellikle fazla ilgi gören ve çok izlenen spor dallarında bu agresif yapı rahatsız edici bir boyuttadır. Seyircinin çok olduğu bu durumlarda ise aynı sert rekabet tribünlere de yansır ve toplumsal çatışmaların ham maddesi olur.

Gönül isterdi ki yarının yapıtaşı olan eğiTEAM meselemizde grup çalışmaları ön planda olsun. Bir davanın sorumluluğunu alan gençlerimiz birlikte hareket ederek yarattıkları sinerji ile çok üreten çalışanlar ve birlikte üreten olgunlar olsunlar.

Son olarak, seneler önce sohbet ettiğimiz Adanalı iş adamımız ile konuştuklarımızı paylaşarak satırlarımı sonlandırmak istiyorum. Satış ve pazarlama sorunları yaşayan bu dustumuzu bu alanda geniş çalışmaları ve eğiTEAMleri olan bir kişi ile tanıştırmayı ve ekip ile birlikte çalışmasını teklif ederken şöyle demiştik.
-Size, bu konuda önemli birikimleri olan bir GURU getirmek istiyorum demiştik. Adanalı dostumuz ise şöyle yanıtlamıştı
-Gardaşım getir de ne getirirsen getir. YAŞ mı getirirsin GURU mu getirirsin fark etmez.

Guru olsak ta olmasak ta iyi eğiTEAMli bir yapıya gerksinimimiz olduğunu asla unutmamalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

planlaMA

Başlamak bitirmenin yarısıdır , bu sebeple bu coğrafyadaki bütün projelerimiz yarımdır.

Ya da bir b…

Devamı

Adam Düzeldiğinde...

Bundan böyle bu köşede ve bu satırlarda periyodik olarak birlikte olacağız. Ağırlıklı olarak yönetim…

Devamı

Kırılma Noktası

Hayatımızda hep kırılma noktaları vardır. Bazen anlarız, bazen hissetmeyiz bile. Ama geriye dönüp ba…

Devamı
Eğitimlerim ile ilgili bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.