SİZİ İŞE ALAMAYIZ ÇÜNKÜ BURCUNUZ...

SİZİ İŞE ALAMAYIZ ÇÜNKÜ BURCUNUZ...

İşe alımlarda bilinen ve uygulanan teknikler dışında alternatif ne tür yöntemler kullanılıyor' diye sorduğumuzda karşımıza bir dizi şaşırtıcı metot çıkıyor.

Örneğin el yazısı karakterinden kişilik tahlili (grafoloji), yüz şekli ve ifadeden mizaç analizi (fizyognomi), NLP, burçlarla meslekler arasında korelasyon, stres ve baskı testi, özel hayat araştırması, zeka bulmacası, psikodrama, beden dili okuma, birlikte yenen öğle yemeği deneyimi gibi... Pek çok şirket, açıkça bu yöntemlere başvurduklarını beyan etmekten kaçınıyor ancak şirketlerin işe alımlardan sorumlu yöneticileri, insan kaynakları danışmanlık şirketleri ve beyin avcısı ajanslar arasında yaptığımız araştırma, bu yöntemlere güvenenlerin sayısının hayli yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Alternatif yöntemleri kullandığını belirten uzmanlar ise ortak bir noktaya işaret ediyor: 'Kişilik envanterleri, yetkinlik bazlı mülakat gibi klasik yöntemlerin yanı sıra adayla ilgili verileri zenginleştirmek için alternatif yöntemleri kullanıyoruz.' Yani kimse adayın sadece burcuna bakarak ya da el yazısından kişiliğini tahlil ederek işe alıp almayacağına karar vermiyor. Alternatif yöntemlerin sunduğu veriler, diğer verilerle birlikte bileşenlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu yöntemlerin bazılarının ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına gelince....

Yüz şeklinden karakter tahlili

Fizyognomi işe alımlarda karşılarındaki adayın mizacı ve karakteri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeyi amaçlıyor. Türkiye'de yönetim danışmanı Murat Toktamışoğlu ve Mehmet Auf'un bu konuda kapsamlı çalışmaları var. Bu teoriye göre; aşırı büyük alınlı yüz tembelliğe yatkınlığın, kemikli yüz çalışmayı sevmenin, zayıf yüz ihtiyatlılığın ve derin düşünceliliğin, normal alın dengenin ve yeteneğin, aşağıya doğru inen kaşlar kendisininkinden başka hiçbir fikri kabullenmemenin, büyük ağız savaşçı ruhun, küçük çene kararsızlığın, normal kulaklar sağduyunun işareti.

El yazısından karakter tahlili

Grafoloji de denilen bu yöntem, Fransa'da şirketlerin yüzde 80'i tarafından işe alımlarda Neredeyce CV kadar itibar görüyor. Kişinin el yazısından karakterinin ipuçları elde ediliyor. El yazısının kesin ve şahsi olduğunu savunan uzmanlar, iç dünyamızdaki bütün çalkantıları ve durgunlukları el yazısında görebildiklerini belirtiyorlar. El yazısı sağa doğru eğildikçe verilen kararlarda duygu önplana çıkmaya başlıyor. Yazınızın koyuluğu ya da kalınlığı davranış derinliğini gösteriyor.

Burçlara göre karakter tahlili

Burçlarla meslekler arasında yüksek korelasyon olduğunu iddia eden bu görüşe göre, burçların temsil ettiği karakterler iş hayatına da bu özellikleri fazlasıyla yansıtıyor. İnanması zor ancak, iş dünyasında bu yönteme olan rağbet hayli büyük. Karya Danışmanlık'ın genel müdürü Özlem Demir, Türkiye'nin en büyük otomotiv şirketlerinden birinin yakın zamana kadar yöneticiliğine yapmış bir kişinin, yönetici asistanı seçiminde en uygun adayı sadece akrep burcu olmasından dolayı işe kabul etmediğini belirtirken, Recruitment Turkey'den Artemiz Güler şirkette birlikte çalıştıkları eşinin değerlendirme yaparken burçları da baz aldığını belirtiyor. Bu görüşün Türkiye'deki en önde gelen savunucusu ise 15 yıldır insan kaynakları alanında hizmet veren Verim Danışmanlık'ın genel müdürü Erim Hısım... Hısım, 'Bugüne kadar yaptığım yaklaşık beş bin görüşmede bu yöntemde yüzde 90 isabetli tahminlerde bulundum' diyecek kadar iddialı. Erim'in bir diğer hedefi de burçlarla meslekler arasındaki bağlantıyı inceleyen bir araştırma yayınlamak.

NLP

NLP, yani Neuro-linguistic Programming daha çok yabancı firmalar tarafından kullanılıyor. Verim Danışmanlık'tan Erim Hısım yine NLP'yi de mülakatta bir yöntem olarak kullanıyor. Bir kişinin görsel mi, duyusal mı, dokunsal mı olduğu sorulan sorulara verdiği yanıtlarla ortaya çıkarılıyor.

Stres testi

Ne kadar etik ve etkili olduğu tartışılmakla birlikte, günümüzde personel alımında en sık kullanılan yöntemlerden biri de stres mülakatları. Adayların genelde nadiren rastladıkları ve karşılaştıklarında çok zorlandıkları stres mülakatları, adayın stresli bir iş ortamında nasıl tepki vereceğini görebilmek için yapılıyor. Yatırım bankacılığı, pilot, polis memurluğu, hava trafik kontrolörlüğü, brokerlık, özel askeri işler, bazı satış işleri, test pilotluğu, talk show hostluğu gibi stresi yoğun yaşamaları beklenen işlere yapılacak alımlarda stres mülakatları kullanılıyor.

Zeka oyunları

Genellikle genç genel müdürlerin tercih ettiği bu yöntem, adayın zeka kıvraklığını ve baskı altında düşünübilme yetisini ölçmeyi amaçlıyor. Ancak pek çok uzman tarafından zaten baskı ve stres altında olan adayların karşısına bu tür sürprizlerle çıkılmasının çok da isabetli sonuçlar vermeyeceği savunuluyor.

Özel hayat araştırması

Özellikle bankacılık, finans, satın alma ve üst düzey yöneticilik gibi pozisyonlar için görüşülen adayların çevrelerinde nasıl tanındıkları, aile hayatlarının ayrıntıları, geçmişteki borçluluk durumları, gelir-gider dengesi ve kredi kartı harcamaları gibi detaylarına bakılıyor.

Kardeş sıralaması

Bu teoriye göre aile içerisinde büyük çocuk konumunda olan adaylar, daha mücadeleci ve zorluklardan yılmayan bir profil çizerken, ailenin en küçüğü konumundaki çocuk yetişkinliğinde daha girişken, daha rahat karar verebilen, yeni deneyimlere daha açık bir kişilik özelliği gösteriyor.

Psikodrama

Mülakata alınan adaylara canlardırmaları için bir oyun simülasyonu veriliyor. Adaylar müşteri temsilcisi, satıcı ya da karar verici durumda yönetici rollerine girerek sorunlar karşısında çözüm üretebilme ve iletişim yetenekleri test ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İş Aramada Mitler

o İşe başvurmak için mezun olmak gereklidir
o İş başvurusunda ilanda yer alan bütün kriterlere uygun …

Devamı

perFORMans...

Sürprizleri hep sevmişimdir. bana sürpriz yapılmasından da çok hoşlanırım. Yazıya başlarken eski bir…

Devamı

İşimiz İş

Hayatımız çeşitli dönüm noktalarından geçer ve bu noktalarda yaptıklarımız ve beklide daha çok yapma…

Devamı
Eğitimlerim ile ilgili bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.